- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- Engageny Math
- McGraw Hill My Math
- enVision Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy
Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 30 Answer Key
Engage ny eureka math 4th grade module 5 lesson 30 answer key, eureka math grade 4 module 5 lesson 30 sprint answer key.
Answer: 3 = 2 + 1, 3/2 = 2/2 + 1/2, 3/2 = 1 + 1/2, 3/2 = 1(1/2), 5 = 4 + 1, 5/4 = 4/4 + 1/4, 5/4 = 1 + 1/4, 5/4 = 1(1/4), 4 = 3 + 1, 4/3 = 3/3 + 1/3, 4/3 = 1 + 1/3, 4/3 = 1(1/3), 7 = 5 + 2, 7/5 = 5/5 + 2/5, 7/5 = 1 + 2/5, 7/5 = 1(1/5), 8/5 = 1(3/5), 9/5 = 1(4/5), 6/5 = 1(1/5), 10/5 = 2, 11/5 = 10/5 + 1/5, 11/5 = 2 + 1/5, 6/3 = 2, 8/3 = 6/3 + 2/3, 8/3 = 6/3 + 2/3, 8/3 = 2 + 2/3, 8/3 = 2(2/3), 9/4 = 8/4 + 1/4, 9/4 = 2 + 1/4, 11/4 = 2(3/4), 8/3 = 6/3 + 2/3, 8/3 = 6/3 + 2/3, 8/3 = 6/3 + 2/3, 8/3 = 2(2/3), 14/5 = 10/5 + 4/5, 14/5 = 10/5 + 4/5, 14/5 = 2(4/5), 13/5 = 2(3/5), 9/8 = 1 + 1/8, 15/8 = 1 + 7/8, 17/12 = 12/12 + 5/12, 11/8 = 1 + 3/8, 17/12 = 1 + 5/12.
Question 1. 3 = 2 + ___1___
Answer: 3 = 2 + 1.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 3 = 2 + 1. 2 + 1 = 3.
\(\frac{3}{2}\) = \(\frac{2}{2}\) + \(\frac{1}{2}\)
Answer: 3/2 = 2/2 + 1/2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 3/2 = 2/2 + 1/2. 2 + 1 = 3. 2/2 + 1/2 = 3/2.
Question 3. \(\frac{3}{2}\) = 1 + \(\frac{1}{2}\)
Answer: 3/2 = 1 + 1/2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 3/2 = 1 + 1/2. 2 + 1 = 3. 1 + 1/2 = 3/2.
Question 4. \(\frac{3}{2}\) = 1\(\frac{1}{2}\)
Answer: 3/2 = 1 x 1/2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 3/2 = 1 x 1/2. 2 + 1 = 3. 1 x 1/2 = 3/2.
Question 5. 5 = 4 + __1___
Answer: 5 = 4 + 1.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5 = 4 + 1. 4 + 1 = 5.
Question 6. \(\frac{5}{4}\) = \(\frac{4}{4}\) + \(\frac{1}{4}\)
Answer: 5/4 = 4/4 + 1/4.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/4 = 4/4 + 1/4. 4 + 1 = 5. 1/4 + 4/4 = 5/4.
Question 7. \(\frac{5}{4}\) = 1 + \(\frac{1}{4}\)
Answer: 5/4 = 1 + 1/4.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/4 = 1 + 1/4. 4 + 1 = 5. 1 + 1/4 = 5/4.
Question 8. \(\frac{5}{4}\) = 1\(\frac{1}{4}\)
Answer: 5/4 = 1 x 1/4.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/4 = 1 x 1/4. 4 + 1 = 5. 1 x 1/4 = 5/4.
Question 9. 4 = __3__ + 1
Answer: 4 = 3 + 1.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 4 = 3 + 1. 3 + 1 = 4.
Question 10. \(\frac{4}{3}\) = \(\frac{3}{3}\) + \(\frac{1}{3}\)
Answer: 4/3 = 3/3 + 1/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 4/3 = 3/3 + 1/3. 3 + 1 = 4. 1/3 + 3/3 = 4/3.
Question 11. \(\frac{4}{3}\) = 1 + \(\frac{1}{3}\)
Answer: 4/3 = 1 + 1/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 4/3 = 1 + 1/3. 3 + 1 = 4. 1/3 + 1 = 4/3.
Question 12. \(\frac{4}{3}\) = __1___ \(\frac{1}{3}\)
Answer: 4/3 = 1 x 1/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 4/3 = 1 x 1/3. 3 + 1 = 4. 1/3 x 1 = 4/3.
Question 13. 7 = __5__ + 2
Answer: 7 = 5 + 2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 7 = 5 + 2. 2 + 5 = 7.
Question 14. \(\frac{7}{5}\) = \(\frac{5}{5}\) + \(\frac{2}{5}\)
Answer: 7/5 = 5/5 + 2/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 7/5 = 5/5 + 2/5. 5 + 2 = 7. 5/5 + 2/5 = 7/5.
Question 15. \(\frac{7}{5}\) = 1 + \(\frac{2}{5}\)
Answer: 7/5 = 1 + 2/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 7/5 = 1 + 2/5. 6 + 1 = 7. 2/5 + 1 = 7/5.
Question 16. \(\frac{7}{5}\) = 1\(\frac{1}{5}\)
Answer: 7/5 = 1 x 1/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 7/5 = 1 x 1/5. 6 + 1 = 7. 1/5 x 1 = 7/5.
Question 17. \(\frac{8}{5}\) = 1\(\frac{1}{5}\)
Answer: 8/5 = 1 x 1/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/5 = 1 x 1/5. 7 + 1 = 8. 1/5 x 1 = 8/5.
Question 18. \(\frac{9}{5}\) = 1\(\frac{4}{5}\)
Answer: 9/5 = 1 x 4/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 9/5 = 1 x 4/5. 8 + 1 = 9. 4/5 x 1 = 9/5.
Question 19. \(\frac{6}{5}\) = 1\(\frac{1}{5}\)
Answer: 6/5 = 1 x 1/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 6/5 = 1 x 1/5. 5 + 1 = 6. 1/5 x 1 = 6/5.
Question 20. \(\frac{10}{5}\) = 2.
Answer: 10/5 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 10/5 = 2. 5 x 2 = 10. 2 = 10/5.
Question 21. \(\frac{11}{5}\) = \(\frac{10}{5}\) + \(\frac{1}{5}\)
Answer: 11/5 = 10/5 + 1/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 11/5 = 10/5 + 1/5. 10 + 1 = 11. 10/5 + 1/5 = 11/5.
Question 22. \(\frac{11}{5}\) = 2 + \(\frac{1}{5}\)
Answer: 11/5 = 2 + 1/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 11/5 = 2 + 1/5. 10 + 1 = 11. 1/5 + 2 = 11/5.
Question 23. \(\frac{6}{3}\) = 2.
Answer: 6/3 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 6/3 = 2. 3 x 2 = 6. 2 = 6/3.
Question 24. \(\frac{8}{3}\) = \(\frac{6}{3}\) + \(\frac{2}{3}\)
Answer: 8/3 = 6/3 + 2/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/3 = 6/3 + 2/3. 6 + 2 = 8. 2/3 + 6/3 = 8/3.
Question 25. \(\frac{8}{3}\) = \(\frac{6}{3}\) + \(\frac{2}{3}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/3 = 6/3 + 2/3. 6 + 2 = 8. 6/3 + 2/3 = 8/3.
Question 26. \(\frac{8}{3}\) = 2 + \(\frac{2}{3}\)
Answer: 8/3 = 2 + 2/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/3 = 2 + 2/3. 7 + 1 = 8. 2 + 2/3 = 8/3.
Question 27. \(\frac{8}{3}\) = 2\(\frac{2}{3}\)
Question 28. \(\frac{9}{4}\) = \(\frac{8}{4}\) + \(\frac{1}{4}\)
Answer: 9/4 = 8/4 + 1/4.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 9/4 = 8/4 + 1/4. 6 + 2 = 8. 1/4 + 8/4 = 9/4.
Question 29. \(\frac{9}{4}\) = 2 + \(\frac{1}{4}\)
Answer: 9/4 = 2 + 1/4.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 9/4 = 2 + 1/4. 8 + 1 = 9. 2 + 1/4 = 9/4.
Question 30. \(\frac{9}{4}\) = ___2__ \(\frac{1}{4}\)
Answer: 9/4 = 2 x 1/4.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 9/4 = 2 x 1/4. 8 + 1 = 9. 2 x 1/4 = 9/4.
Question 31. \(\frac{11}{4}\) = ___2__ \(\frac{3}{4}\)
Answer: 11/4 = 2 x 3/4.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 11/4 = 2 x 3/4. 10 + 1 = 11. 2 x 3/4 = 11/4.
Question 32. \(\frac{8}{3}\) = \(\frac{6}{3}\) + \(\frac{2}{3}\)
Question 33. \(\frac{8}{3}\) = \(\frac{6}{3}\) + \(\frac{2}{3}\)
Question 34. \(\frac{8}{3}\) =
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/3 = 2 + 2/3. 6 + 2 = 8. 2/3 + 2 = 8/3.
Question 35. \(\frac{8}{3}\) = ___2___ \(\frac{2}{3}\)
Answer: 8/3 = 2 x 2/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/3 = 2 x 2/3. 6 + 2 = 8. 2/3 x 2 = 8/3.
Question 36. \(\frac{14}{5}\) = \(\frac{10}{5}\) + \(\frac{4}{5}\)
Answer: 14/5 = 10/5 + 4/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 14/5 = 10/5 + 4/5. 10 + 4 = 14. 4/5 + 10/5 = 14/5.
Question 37. \(\frac{14}{5}\) = ___2___ + \(\frac{4}{5}\)
Answer: 14/5 = 2 + 4/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 14/5 = 2 + 4/5. 10 + 4 = 14. 4/5 + 2 = 14/5.
Question 38. \(\frac{14}{5}\) = 2\(\frac{4}{5}\)
Answer: 14/5 = 2 x 4/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 14/5 = 2 x 4/5. 10 + 4 = 14. 4/5 x 2 = 14/5.
Question 39. \(\frac{13}{5}\) = 2\(\frac{3}{5}\)
Answer: 13/5 = 2 x 3/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 13/5 = 2 x 3/5. 10 + 3 = 13. 3/5 x 2 = 13/5.
Question 40. \(\frac{9}{8}\) = 1 + \(\frac{1}{8}\)
Answer: 9/8 = 1 + 1/8.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 9/8 = 1 + 1/8. 8 + 1 = 9. 1/8 + 1 = 9/8.
Question 41. \(\frac{15}{8}\) = 1 + \(\frac{7}{8}\)
Answer: 15/8 = 1 + 7/8.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 15/8 = 1 + 7/8. 10 + 5 = 15. 7/8 + 1 = 15/8.
Question 42. \(\frac{17}{12}\) = \(\frac{12}{12}\) + \(\frac{5}{12}\)
Answer: 17/12 = 12/12 + 5/12.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 17/12 = 12/12 + 5/12. 12 + 5 = 17. 5/12 + 12/12 = 17/12.
Question 43. \(\frac{11}{8}\) = 1 + \(\frac{3}{8}\)
Answer: 11/8 = 1 + 3/8.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 11/8 = 1 + 3/8. 10 + 1 = 11. 3/8 + 1 = 11/8.
Question 44. \(\frac{17}{12}\) = 1 + \(\frac{5}{12}\)
Answer: 17/12 = 1 + 5/12.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 17/12 = 1 + 5/12. 10 + 1 = 11. 5/12 + 1 = 17/12.
Answer: 6 = 5 +1, 6/5 = 5/5 + 1/5, 6/5 = 1 + 1/5, 6/5 = 1(1/5), 4 = 3 + 1, 4/3 = 3/3 + 1/3, 4/3 = 1 + 1/3, 4/3 = 1(1/3), 5 = 4 + 1, 5/4 = 4/4 + 1/4, 5/4 = 1 + 1/4, 5/4 = 1(1/4), 8 = 5 + 3, 8/5 = 5/5 + 3/8, 8/5 = 1 + 3/5, 8/5 = 1(1/5), 9/5 = 1(4/5), 6/5 = 1(1/5), 7/5 = 1(2/5), 6/3 = 2, 7/3 = 6/3 + 1/3, 7/3 = 2 + 1/3, 4/2 = 2, 5/2 = 4/2 + 1/2, 5/2 = 4/2 + 1/2, 5/2 = 4/2 + 1/2, 5/2 = 2 + 1/2, 5/2 = 2(1/2), 11/5 = 10/5 + 1/5, 11/5 = 2 + 1/5, 11/5 = 2(1/5), 13/5 = 2(3/5), 5/3 = 4/3 + 1/3, 5/2 = 4/2 + 1/2, 5/2 = 2 + 1/2, 5/2 = 2(1/2), 12/5 = 10/5 + 2/5, 12/5 = 2 + 2/5, 12/5 = 2(2/5), 14/5 = 2(4/5), 9/8 = 1 + 1/8, 11/8 = 1 + 3/8, 19/12 = 12/12 + 7/12, 15/8 = 1 + 7/8, 19/12 = 1 + 7/12.
Question 1. 6 = 5 + __1____
Answer: 6 = 5 + 1.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 6 = 5 + 1. 1 + 5 = 6.
Question 2. \(\frac{6}{5}\) = \(\frac{5}{5}\) + \(\frac{1}{5}\)
Answer: 6/5 = 5/5 + 1/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 6/5 = 5/5 + 1/5. 5 + 1 = 6. 5/5 + 1/5 = 6/5.
Question 3. \(\frac{6}{5}\) = 1 + \(\frac{1}{5}\)
Answer: 6/5 = 1 + 1/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 6/5 = 1 + 1/5. 5 + 1 = 6. 1/5 + 1 = 6/5.
Question 4. \(\frac{6}{5}\) = 1\(\frac{1}{5}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 6/5 = 1 x 1/5. 5 + 1 = 6. 1/5 + 1 = 6/5.
Question 5. 4 = 3 + __1___
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 4 = 3 + 1. 1 + 3 = 4.
Question 6. \(\frac{4}{3}\) = \(\frac{3}{3}\) + \(\frac{1}{3}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 4/3 = 3/3 + 1/3. 3 + 1 = 4. 3/3 + 1/3 = 4/3.
Question 7. \(\frac{4}{3}\) = 1 + \(\frac{1}{3}\)
Question 8. \(\frac{4}{3}\) = 1\(\frac{1}{3}\)
Question 9. 5 = __4__ + 1
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5 = 4 + 1. 1 + 4 = 5.
Question 10. \(\frac{5}{4}\) = \(\frac{4}{4}\) + \(\frac{1}{4}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/4 = 4/4 + 1/4. 4 + 1 = 5. 4/4 + 1/4 = 5/4.
Question 11. \(\frac{5}{4}\) = 1 + \(\frac{1}{4}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/4 = 1 + 1/4. 4 + 1 = 5. 1/4 + 1 = 5/4.
Question 12. \(\frac{5}{4}\) = __1___ \(\frac{1}{4}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/4 = 1 x 1/4. 4 + 1 = 5. 1/4 x 1 = 5/4.
Question 13. 8 = __5__ + 3
Answer: 8 = 5 + 3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8 = 5 + 3. 3 + 5 = 8.
Question 14. \(\frac{8}{5}\) = \(\frac{5}{5}\) + \(\frac{3}{5}\)
Answer: 8/5 = 5/5 + 3/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/5 = 5/5 + 3/5. 7 + 1 = 8. 5/5 + 3/5 = 8/5.
Question 15. \(\frac{8}{5}\) = 1 + \(\frac{3}{5}\)
Answer: 8/5 = 1 + 3/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/5 = 1 + 3/5. 7 + 1 = 8. 3/5 + 1 = 8/5.
Question 16. \(\frac{8}{5}\) = 1\(\frac{3}{5}\)
Answer: 8/5 = 1 x 3/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 8/5 = 1 x 3/5. 7 + 1 = 8. 3/5 x 1 = 8/5.
Question 17. \(\frac{9}{5}\) = 1\(\frac{4}{5}\)
Question 18. \(\frac{6}{5}\) = 1\(\frac{1}{5}\)
Question 19. \(\frac{7}{5}\) = 1\(\frac{2}{5}\)
Answer: 7/5 = 1 x 2/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 7/5 = 1 x 2/5. 6 + 1 = 7. 2/5 x 1 = 7/5.
Question 20. \(\frac{6}{3}\) = 2
Answer: 2 = 6/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 2 = 6/3. 3 x 2 = 6. 6/3 = 2.
Question 21. \(\frac{7}{3}\) = \(\frac{6}{3}\) + \(\frac{1}{3}\)
Answer: 7/3 = 6/3 + 1/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 7/3 = 6/3 + 1/3. 6 + 1 = 7. 1/3 + 6/3 = 7/3.
Question 22. \(\frac{7}{3}\) = 2 + \(\frac{1}{3}\)
Answer: 7/3 = 2 + 1/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 7/3 = 2 + 1/3. 5 + 2 = 7. 1/3 + 2 = 7/3.
Question 23. \(\frac{4}{2}\) = 2.
Answer: 2 = 4/2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 2 = 4/2. 2 x 2 = 4. 4/2 = 2.
Question 24. \(\frac{5}{2}\) = \(\frac{4}{2}\) + \(\frac{1}{2}\)
Answer: 5/2 = 4/2 + 1/2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/2 = 4/2 + 1/2. 4 + 1 = 5. 1/2 + 4/2 = 5/2.
Question 25. \(\frac{5}{2}\) = \(\frac{4}{2}\) + \(\frac{1}{2}\)
Question 26. \(\frac{5}{2}\) = 2 + \(\frac{1}{2}\)
Answer: 5/2 = 2 + 1/2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/2 = 2 + 1/2. 4 + 1 = 5. 1/2 + 2 = 5/2.
Question 27. \(\frac{5}{2}\) = 2\(\frac{1}{2}\)
Answer: 5/2 = 2 x 1/2.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/2 = 2 x 1/2. 4 + 1 = 5. 1/2 x 2 = 5/2.
Question 28. \(\frac{11}{5}\) = \(\frac{10}{5}\) + \(\frac{1}{5}\)
Question 29. \(\frac{11}{5}\) = 2 + \(\frac{1}{5}\)
Question 30. \(\frac{11}{5}\) = __2___ \(\frac{1}{5}\)
Answer: 11/5 = 2 x 1/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 11/5 = 2 x 1/5. 10 + 1 = 11. 1/5 x 2 = 11/5.
Question 31. \(\frac{13}{5}\) = __2___ \(\frac{3}{5}\)
Question 32. \(\frac{5}{3}\) = \(\frac{4}{3}\) + \(\frac{1}{3}\)
Answer: 5/3 = 4/3 + 1/3.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 5/3 = 4/3 + 1/3. 4 + 1 = 5. 1/3 + 4/3 = 5/3.
Question 33. \(\frac{5}{2}\) = \(\frac{4}{2}\) + \(\frac{1}{2}\)
Question 34. \(\frac{5}{2}\) = ____2__ + \(\frac{1}{2}\)
Question 35. \(\frac{5}{2}\) = __2____ \(\frac{1}{2}\)
Question 36. \(\frac{12}{5}\) = \(\frac{10}{5}\) + \(\frac{2}{5}\)
Answer: 12/5 = 10/5 + 2/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 12/5 = 10/5 + 2/5. 10 + 2 = 12. 2/5 + 10/5 = 12/5.
Question 37. \(\frac{12}{5}\) = ___2___ + \(\frac{2}{5}\)
Answer: 12/5 = 2 + 2/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 12/5 = 2 + 2/5. 11 + 1 = 12. 2/5 + 2 = 12/5.
Question 38. \(\frac{12}{5}\) = 2\(\frac{2}{5}\)
Answer: 12/5 = 2 x 2/5.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 12/5 = 2 x 2/5. 11 + 1 = 12. 2/5 x 2 = 12/5.
Question 39. \(\frac{14}{5}\) = 2\(\frac{4}{5}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 14/5 = 2 x 4/5. 13 + 1 = 14. 4/5 x 2 = 14/5.
Question 41. \(\frac{11}{8}\) = 1 + \(\frac{3}{8}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 11/8 = 1 + 3/8. 8 + 1 = 9. 3/8 + 1 = 11/8.
Question 42. \(\frac{19}{12}\) = \(\frac{12}{12}\) + \(\frac{7}{12}\)
Answer: 19/12 = 12/12 + 7/12.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 19/12 = 12/12 + 7/12. 10 + 2 = 12. 7/12 + 12/12 = 19/12.
Question 43. \(\frac{15}{8}\) = 1 + \(\frac{7}{8}\)
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 15/8 = 1 + 7/8. 14 + 1 = 15. 7/8 + 1 = 15/8.
Question 44. \(\frac{19}{12}\) = 1 + \(\frac{7}{12}\)
Answer: 19/12 = 1 + 7/12.
Explanation: In the above-given question, given that, change mixed numbers to fractions. 19/12 = 1 + 7/12. 10 + 9 = 19. 7/12 + 1 = 19/12.
Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 30 Problem Set Answer Key
Question 1. Solve. a. 3\(\frac{1}{4}\) + \(\frac{1}{4}\)
Answer: 3(1/4) + (1/4) = 14/4.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 3(1/4) + (1/4). 3 x 4 = 12. 12 + 1/4 = 13/4. 13/4 + 1/4 = 14/4. 3(1/4) + (1/4) = 14/4.
b. 7\(\frac{3}{4}\) + \(\frac{1}{4}\)
Answer: 7(3/4) + (1/4) = 32/4.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 7(3/4) + (1/4). 7 x 4 = 28. 28 + 3/4 = 31/4. 31/4 + 1/4 = 32/4. 7(3/4) + (1/4) = 32/4.
c. \(\frac{3}{8}\) + 5\(\frac{2}{8}\)
Answer: 5(2/8) + (3/8) = 46/8.
Explanation: In the above-given question, given that, Add the fractions. 5(2/8) + (3/8). 5 x 8 = 40. 40 + 3/8 = 43/8. 43/8 + 3/8 = 46/8. 5(2/8) + (3/8) = 46/8.
d. \(\frac{1}{8}\) + 6\(\frac{7}{8}\)
Answer: 6(7/8) + (1/8) = 56/8.
Explanation: In the above-given question, given that, Add the fractions. 6(7/8) + (1/8). 6 x 8 = 48. 48 + 7/8 = 55/8. 55/8 + 1/8 = 56/8. 6(7/8) + (1/8) = 56/8.
Question 2. Complete the number sentences. a. 4\(\frac{7}{8}\) + _1____ = 5
Answer: 4(7/8) + 1 = 5.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 4(7/8) + 1. 8 x 4 = 32. 32 + 7 = 39. 39 + 1 = 40. 40/8 = 5.
b. 7\(\frac{2}{5}\) + __3___ = 8
Answer: 7(2/5) + 3 = 8.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 7(2/5) + 3. 7 x 5 = 35. 35 + 2 = 37. 37 + 3 = 40. 40/5 = 8.
c. 3 = 2\(\frac{1}{6}\) + ___5___
Answer: 2(1/6) + 5 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 2(1/6) + 5. 2 x 6 = 12. 12 + 1 = 13. 13 + 5 = 18. 18/6 = 3.
d. 12 = 11\(\frac{1}{12}\) + ___12___
Answer: 11(1/12) + 12 = 12.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 11(1/12) + 12. 11 x 12 = 132. 132 + 12 = 144. 144/12 = 12.
Answer: 2(3/4) + (2/4) = 13/4.
Question 4. Solve. a. 4\(\frac{2}{3}\) + \(\frac{2}{3}\)
Answer: 4(2/3) + (2/3) = 16/3.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 4(2/3) + (2/3). 3 x 4 = 12. 12 + 2/3 = 14/3. 14/3 + 2/3 = 16/3. 4(2/3) + (2/3) = 16/3.
b. 3\(\frac{3}{5}\) + \(\frac{4}{5}\)
Answer: 3(3/5) + (4/5) = 22/5.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 3(3/5) + (4/5). 3 x 5 = 15. 15 + 3/5 = 18/5. 18/5 + 4/5 = 22/5. 3(3/5) + (4/5) = 22/5.
c. 5\(\frac{4}{6}\) + \(\frac{5}{6}\)
Answer: 5(4/6) + (5/6) = 39/6.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 5(4/6) + (5/6). 5 x 6 = 30. 30 + 4/6 = 34/6. 34/6 + 5/6 = 39/6. 5(4/6) + (5/6) = 39/6.
d. \(\frac{7}{8}\) + 6\(\frac{4}{8}\)
Answer: 6(4/8) + (7/8) = 59/8.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 6(4/8) + (7/8). 6 x 8 = 48. 48 + 4/8 = 52/8. 52/8 + 7/8 = 59/8. 6(4/8) + (7/8) = 59/8.
e. \(\frac{7}{10}\) + 7\(\frac{9}{10}\)
Answer: 7(9/10) + (7/10) = 86/10.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 7(9/10) + (7/10). 7 x 10 = 70. 70 + 9/10 = 79/10. 79/10 + 7/10 = 86/10. 7(9/10) + (7/10) = 86/10.
f. 9\(\frac{7}{12}\) + \(\frac{11}{12}\)
Answer: 9(7/12) + (11/12) = 126/2.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 9(7/12) + (11/12). 9 x 12 = 108. 108 + 7/12 = 115/12. 115/12 + 11/12 = 126/12. 9(7/12) + (11/12) = 126/2.
g. 2\(\frac{70}{100}\) + \(\frac{87}{100}\)
Answer: 2(70/100) + (87/100) = 357/100.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 2(70/100) + (87/100). 100 x 2 = 200. 200 + 70/100 = 270/100. 270/100 + 87/100 = 357/100. 2(70/100) + (87/100) = 357/100.
h. \(\frac{50}{100}\) + 16\(\frac{78}{100}\)
Answer: 16(78/100) + (50/100) = 1728/100.
Explanation: In the above-given question, given that, Addition the fractions. 16(78/100) + (50/100). 100 x 16 = 1600. 1600 + 78/100 = 1678/100. 1678/100 + 50/4 = 1728/100. 16(78/100) + (50/100) = 1728/100.
Question 5. To solve 7\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{5}{10}\), Maria thought, “7\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{1}{10}\) = 8 and 8 + \(\frac{4}{10}\) = 8 \(\frac{4}{10}\) .” Paul thought, “7\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{5}{10}\) = 7 \(\frac{14}{10}\) = 7 + \(\frac{10}{10}\) + \(\frac{4}{10}\) = 8\(\frac{4}{10}\)” Explain why Maria and Paul are both right.
Answer: Yes, Maria and Paul are right.
Explanation: In the above-given question, given that, Maria thought, 7\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{1}{10}\) = 8. 8 + \(\frac{4}{10}\) = 8\(\frac{4}{10}\). 7(9/10) + 1/10. 70 + 9/10 + 1/10. 79 + 1/10 = 80/10 = 8. 8 + 4/10 = 84/10. 8 x 4/10 = 84/10.
Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 30 Exit Ticket Answer Key
Solve. Question 1. 3\(\frac{2}{5}\) + __3__ = 4
Answer: 3(2/5) + 3 = 4.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 3(2/5) + 3. 3 x 5 = 15. 15 + 2 = 17. 17 + 3 = 20. 20/5 = 4.
Question 2. 2\(\frac{3}{8}\) + \(\frac{7}{8}\)
Answer: 2(3/8) + 7/8 = 26/8.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 2(3/8) + 7/8. 2 x 8 = 16. 16 + 3/8 = 19/8. 19/8 + 7/8 = 26/8. 2(3/8) + 7/8 = 26/8.
Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 30 Homework Answer Key
Question 1. Solve. a. 4\(\frac{1}{3}\) + \(\frac{1}{3}\)
Answer: 4(1/3) + 1/3 = 14/3.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 4(1/3) + 1/3. 4 x 3 = 12. 12 + 1/3 = 13/3. 13/3 + 1/3 = 14/3. 4(1/3) + 1/3 = 14/3.
b. 5\(\frac{1}{4}\) + \(\frac{2}{4}\)
Answer: 5(1/4) + 2/4 = 23/4.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 5(1/4) + 2/4. 5 x 4 = 20. 20 + 1/4 = 21/4. 21/4 + 2/4 = 23/4. 5(1/4) + 2/4 = 23/4.
c. \(\frac{2}{6}\) + 3\(\frac{4}{6}\)
Answer: 3(4/6) + 2/6 = 29/8.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 3(4/6) + 7/8. 3 x 6 = 18. 18 + 4/6 = 22/6. 22/6 + 7/8 = 29/8. 3(4/6) + 2/6 = 29/8.
d. \(\frac{5}{8}\) + 7\(\frac{3}{8}\)
Answer: 7(3/8) + 5/8 = 64/8.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 7(3/8) + 5/8. 7 x 8 = 56. 56 + 3/8 = 59/8. 59/8 + 5/8 = 64/8. 7(3/8) + 5/8 = 64/8.
Question 2. Complete the number sentences. a. 3\(\frac{5}{6}\) + __1___ = 4
Answer: 3(5/6) + 1 = 4.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 3(5/6) + 1. 3 x 6 = 18. 18 + 5/6 = 23/6. 1 + 23/6 = 24/6. 24/6 = 4.
b. 5\(\frac{3}{7}\) + ___4____ = 6
Answer: 5(3/7) + 4 = 6.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 5(3/7) + 4. 5 x 7 = 35. 35 + 3/7 = 38/7. 38/7 + 4 = 42/7. 42/7 = 6.
c. 5 = 4\(\frac{1}{8}\) + __7____
Answer: 4(1/8) + 7 = 5.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 4(1/8) + 7. 4 x 8 = 32. 32 + 1/8 = 33/8. 7 + 33/8 = 40/8. 40/8 = 5.
d. 15 = 14\(\frac{4}{12}\) + ___8___
Answer: 14(4/12) + 8 = 15.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 14(4/12) + 8. 14 x 12 = 168. 168 + 4/12 = 172/12. 8 + 172/12 = 180/12. 180/12 = 15.
Question 3. Draw a number bond and the arrow way to show how to make one. Solve.
Question 4. Solve. a. 2\(\frac{3}{5}\) + \(\frac{3}{5}\)
Answer: 2(3/5) + 3/5 = 16/5.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 2(3/5) + 3/5. 2 x 5 = 10. 10 + 3/5 = 13/5. 13/5 + 3/5 = 16/5. 2(3/5) + 3/5 = 16/5.
b. 3\(\frac{6}{8}\) + \(\frac{4}{8}\)
Answer: 3(6/8) + 4/8 = 34/8.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 3(6/8) + 4/8. 3 x 8 = 24. 24 + 6/8 = 30/8. 30/8 + 4/8 = 34/8. 3(6/8) + 4/8 = 34/8.
c. 5\(\frac{4}{6}\) + \(\frac{3}{6}\)
Answer: 5(4/6) + 3/6 = 37/6.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 5(4/6) + 3/6. 5 x 6 = 30. 30 + 4/6 = 34/6. 34/6 + 3/6 = 37/6. 5(4/6) + 3/6 = 37/6.
d. \(\frac{7}{10}\) + 6\(\frac{6}{10}\)
Answer: 6(6/10) + 7/10 = 74/10.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 6(6/10) + 7/10. 6 x 10 = 60. 60 + 7/10 = 67/10. 67/10 + 7/10 = 74/10. 6(6/10) + 7/10 = 74/10.
e. \(\frac{5}{10}\) + 8\(\frac{9}{10}\)
Answer: 8(9/10) + 5/10 = 94/10.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 8(9/10) + 5/10. 8 x 10 = 80. 80 + 9/10 = 89/10. 89/10 + 5/10 = 94/10. 8(9/10) + 5/10 = 94/10.
f. 7\(\frac{8}{12}\) + \(\frac{11}{12}\)
Answer: 7(8/12) + 11/12 = 103/12.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 7(8/12) + 11/12. 7 x 12 = 84. 84 + 8/12 = 92/12. 92/12 + 11/12 = 103/12. 7(8/12) + 11/12 = 103/12.
g. 3\(\frac{90}{100}\) + \(\frac{58}{100}\)
Answer: 3(90/100) + 58/100 = 448/100.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 3(90/100) + 2/4. 3 x 100 = 300. 300 + 90/100 = 390/100. 390/100 + 58/100 = 448/100. 3(90/100) + 58/100 = 448/100.
h. \(\frac{60}{100}\) + 14\(\frac{79}{100}\)
Answer: 14(79/100) + 60/100 = 1539/100.
Explanation: In the above-given question, given that, complete the number sentences. 14(79/100) + 60/100. 14 x 100 = 1400. 1400 + 60/100 = 1460/100. 1460/100 + 79/100 = 1539/100. 14(79/100) + 60/100 = 1539/100.
Question 5. To solve 4\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{3}{10}\), Carmen thought, “”4\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{2}{10}\) = 5, and 5 + \(\frac{1}{10}\) = 5 \(\frac{1}{10}\).” Benny thought, “”4\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{3}{10}\) = 4\(\frac{11}{10}\) = 4 + \(\frac{10}{10}\) + \(\frac{1}{10}\) = 5\(\frac{1}{10}\).” Explain why Carmen and Benny are both right.
Answer: Carmen and Benny are right.
Explanation: In the above-given question, given that, 4(8/10) + 2/10 = 5. 4 x 10 = 40. 40 + 8/10 = 48/10. 48/10 + 2/10 = 50/10. 50/10 = 5.
Leave a Comment Cancel Reply
You must be logged in to post a comment.
IMAGES
VIDEO
COMMENTS
Divide decimal dividends by non unit decimal divisors, common core, move decimal out of divisor, word problem, help students, help parents, help teachers
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 30 Problem Set Answer Key. Question 1. Rewrite the division expression as a fraction and divide. The first two have been started for you. Question 2. 15 ÷ 3 = 5. Explain why it is true that 1.5 ÷ 0.3 and 0.15 ÷ 0.03 have the same quotient. Question 3.
EngageNY/Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 30For more videos, please visit http://bit.ly/engageportalPLEASE leave a message if a video has a technical diff...
Multiplication and Division of Fractions and Decimal Fractions. Eureka Essentials: Grade 5. An outline of learning goals, key ideas, pacing suggestions, and more! Fluency Games. Teach Eureka Lesson Breakdown. Downloadable Resources. Teacher editions, student materials, application problems, sprints, etc. Application Problems.
Divide decimal dividends by non unit decimal divisors
Grade 5; Gr5Mod4; Lesson 1; Homework Solutions; Homework Solutions. HW Solutions: Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 1 ... Lesson 28. Lesson 29. Lesson 30. Lesson 31. Topic H: Interpretation of Numerical Expressions. Lesson 32. Lesson 33. End-of-Module Review. Gr5Mod5. Gr5Mod6.
Module 4: n. f FractionsLesson 2Problem Se. a. Strip diagram drawn and la. b. Strip diagram drawn and la. a. 7 × 2 thirds = 14 thirds. b. 4 × 2 fourths = 8 fourths. c. 16 × 3 eighths = 48 eighths.
School District U-46 / Homepage
Bundle options are available for all of our materials (print, digital, PD, etc.). Prices vary by grade and size of class set. Certain grade-levels do not include all packets due to the nature of the grade-level content. Student workbooks are available in class sets of 20, 25, and 30. Prices vary by size of class set.
Courses. Grade 5. Eureka Math and EngageNY resource for 5th grade. Grade 5 General Resources. A 5th grade resource for teachers using Eureka Math and EngageNY. G5M1: Place Value and Decimal Fractions. A 5th grade resource for teachers using Eureka Math and EngageNY. G5M2: Multi-Digit Whole Number and Decimal Fraction Operations.
Lesson 4 Homework. 12 . Write a multiplication expression to match each strip diagram. Solve the following using the distributive property. The first one has been done for you. (As soon as you are ready, you may omit the step that is in line 2.) 3 × 6 4 = 3 ×. Find the product of a whole number and a mixed number using the distributive property.
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Homework Answer Key. Question 1. Create and solve a division story problem about 7 feet of rope that is modeled by the tape diagram below. Answer: The number of sevens altogether is 14. Explanation: ... {10}\) ÷ 3 which is \(\frac{1}{30}\).
Engage NY // Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 30 Homework. Engage NY // Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 30 Homework.
esson 1:Measure and compare pencil lengths to the nearest inch, and analyze the data through li. and 18 of an. 1. ©2015 Great Minds. eureka-math.org. G5-M4-SE-1.3.-05.2015. S. t 5 45. Use all three of your line plots to complete the foll. wing: Compare the three plots, and write one sentence that describes how the plots are alike and one ...
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 7 Homework Answer Key. Question 1. Solve using a tape diagram. b. 14 of 48. c. 23 × 18. d. 26 × 18. e. 37 × 49.
e. 1. 1 + 4 = 4f. 17 =11 + 27Lesson 1: Decompose fractions as a sum of unit f. 512b. 103c. 2Lesson 2:Decompose fractions as a sum of unit f. ac. 2. 156b. 87c. 10Lesson 2:Decompose fractions as a sum of unit f. d. agrams.Lesson 2 Homework2. Step 1: Draw and shade a tape d.
It's homework time! Help for fourth graders with Eureka Math Module 5 Lesson 30.
Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 4 Lesson 4 Answer Key Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 4 Problem Set Answer Key. Question 1. Draw a tape diagram to solve. Express your answer as a fraction. Show the multiplication sentence to check your answer. The first one is done for you. a. 1 ÷ 3 = \(\frac{1}{3}\) b. 2 ÷ 3 = Answer: 2/3 ...
Problem Sets and Homework [ English] [ Spanish ] Sprints and Exit Tickets ... Grade 4 Module 5. Eureka Essentials: Grade 4. Fluency Games. Teach Eureka Lesson Breakdown. Downloadable Resources. Application Problems. ... Lesson 29. Lesson 30. Lesson 31. Lesson 32. Lesson 33. Lesson 34.
Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 5 Lesson 4 Answer Key Eureka Math Grade 5 Module 5 Lesson 4 Problem Set Answer Key Question 1. Each rectangular prism is built from centimeter cubes. ... Eureka Math Grade 5 Module 5 Lesson 4 Homework Answer Key. ... b. 3 cm x 2 cm x 5 cm = 30 cm 3. c. 4 cm x 2 cm x 4 cm = 32 cm 3.
EngageNY/Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 30For more videos, please visit http://bit.ly/eurekapusdPLEASE leave a message if a video has a technical diffic...
Eureka Math Grade 5 Module 5 Lesson 5 Homework Answer Key. Question 1. Johnny filled a container with 30 centimeter cubes. Shade the beaker to show how much water the container will hold. Explain how you know. Answer: Question 2. A beaker contains 250 mL of water. Jack wants to pour the water into a container that will hold the water.
Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 5 Lesson 30 Answer Key Eureka Math Grade 4 Module 5 Lesson 30 Sprint Answer Key A Change Fractions to Mixed Numbers Answer: 3 = 2 + 1,